Пам'ять про Бабин Яр
Трагедія різноманітності в Україні
![](/fileadmin/_processed_/7/9/csm_77-Babyn_Yar_e4607adc14.jpg)
Sachinformation
Про що цей урок
Бабин Яр є символом трагедії Голокосту та нацистських злочинів на українській землі, жертвами яких стали мільйони людей. Бабин Яр став могилою євреїв, а також українських патріотів, військових, ромів та інших громадян. Лише за два дні, 29 і 30 вересня 1941 року, було вбито близько 34 тисяч євреїв. За різними даними, під час нацистської окупації Києва (1941-1943 рр.) було знищено близько 100 тис. осіб.
Бабин Яр — назва яру в передмісті Києва, столиці України. Перші джерела про це місце датуються 1401 роком, коли ці землі були продані домініканському монастирю. На початку 20 століття це місце називали «Київською Швейцарією» через вражаючий ландшафт і проїжджаючий потяг.
Під час Першої світової війни 19 вересня 1941 року після 78 днів запеклої оборони радянські війська залишили Київ. Того ж дня німецькі війська увійшли в місто. Наступний німецький «новий порядок» приніс смерть і насильство. Першими жертвами Бабиного Яру стали київські євреї та роми, яких було вбито 20 вересня, лише через день після того, як націонал-соціалісти захопили владу. 28 вересня в місті з'явилися оголошення, в яких наказувалося всім євреям містечка негайно прибути на Лук'янівське кладовище.
Багато хто здогадувався, що Бабин Яр означає їхню смерть. 29 вересня 1941 року десятки тисяч киян вирушили в останню путь. Перед тим, як вбити людей, солдати зондеркоманди змусили їх зняти весь одяг.
У Радянському Союзі правду про ці криваві події намагалися або приховати, або використати в пропагандистських цілях.
На Нюрнберзькому трибуналі в 1946 році було встановлено, що операцію зі знищення євреїв у Бабиному Яру проводила зондеркоманда 4А СС групи Айнзанцгрупи під керівництвом штандартенфюрера Пауля Блобеля. Служили в ньому тільки німці.
Проте до операції був залучений і загін українських міліціонерів у складі 300 осіб з місцевого населення. Сформовано з табору військовополонених у Житомирі. Вони сортували речі і доставляли євреїв у Бабин Яр.
До масових вбивств у Бабиному Яру масові вбивства людей нацисти приховували. Деякі подробиці про це розкривалися лише зрідка. Але жорстокі вбивства у Бабиному Яру були відкритими і жертв запрошували на місце вбивства публічними оголошеннями. Цей навчальний розділ розкриває події у Бабиному Яру та нагадує, що важливо запобігати насильству над іншими народами та зберігати мир.
Який матеріал використовується
Протягом п’яти уроків учні опрацьовують уривки з текстових та візуальних джерел, зокрема зі свідками очевидців (матеріал 4), документом (матеріал 3), фотографіями (матеріал 7). Робочі аркуші сприяють індивідуальній та груповій роботі (матеріали 1, 3, 11). Додаткові відомості містяться у довідковій інформації, а глосарій пропонує додаткові відомості вчителю (матеріали 8 і 12). Ці матеріали спрямовані на формування в учнів розуміння масштабів трагедії Бабиного Яру, жертв і виконавців скоєних злочинів, значення цього фрагменту Голокосту для формування історичної пам’яті. Короткі відео слугують початком нових тем (матеріали 2, 5 і 9).
Sie können auch die gesamte Materialsammlung zusammen mit dem kompletten Text dieser Unterrichtseinheit herunterladen.